ПОД ТЕПЕТО има нов епизод!

Гледай сега!
Под небето

Министерство на туризма: Пловдивските фирми трябва да отворят вратите си за студентите

В момента тече втори етап на студентски практики

Доц. Стела Балтова ще създаде съвет на мъдреците, който да съветва висшите училища

Паулина Гегова

За да се развива туризмът, трябва да се обърне внимание не само на професионалистите в бранша, но и на младото поколение, в лицето на студентите, учещи в направление Туризъм и всички области, които се доближават до него.

Точно затова Министерството на туризма насърчава големите фирми и компании в бранша да разтворят вратите си за студенти, които да изкарат практиките си там.

Всички пловдивски университети са членове на Тракийския туристически район, с председател Любозар Фратев.

Оказва се, че проблемът с липсата на кадри е наболял и трябва да се реши скоростепенно.

За да могат да бъдат консултирани висшите училища и студентите, които излизат на пазара да бъдат подготвени, доц. Стела Балтова ще създаде съвет на мъдреците, в който ще бъдат включени експерти в българския туризъм, които да съветват съвсем безпристрастно университетите за най-добрия начин, по който да ситуират и разработят своите програми и да извършат обучението на студентите, така че те да останат в България, след като завършат своето образование и сами да преподават знанията си на бъдещи студенти и специалистите в средното образование, обясни г-жа Балтова.

Министърът на туризма сподели, че не може да задължи бизнес фирмите да поемат под крилото си студенти, но може да ги насърчат, за да приемат желаещите да водят практиката си при тях. Едно от решенията, които се обсъждат през последните две години, е така нареченото дуално образование – едновременно да се учи и да се работи. Друга възможност е създаване на курсове и Long life learn (учене през целия живот).

Тракийският туристически район работи в много тясно сътрудничество с висшите учебни заведения. Членове на съвета по туризъм са всички пловдивски вузове, които обучават студенти по туризъм и професионалните гимназии, които имат такава специалност.

Много честа практика е докато студентите учат да проведат своя курс по желание в различните сектори на туризма, като в хотели или заведения. Участваме в изготвянето на учебните програми на специалностите по туризъм и в държавните изпитни комисии, обясни г-н Фратев.

В Министерството на образованието има национален проект – студентски практики, който е във фаза 1, тъй като първият проект беше в периода 2013-та – 2015-та година. От септември миналата година, до 31 декември 2017-та година тече настоящият проект за студентските практики. В рамките на проекта, всеки студент в България, който е в списъка на редовните студенти (редовно, дистанционно или задочно обучение) има право веднъж по време на своето обучение в бакалавърска и магистърска степен, да проведе такава практика. Тя се изразява в 240 часа, в реална работна среда. В Пловдив анализът показва, че студентите правят своите практики в Общината, в музеите, в Стария град, в Общинско предприятие Туризъм. По време на тази практика, студентът от една страна е управляван от ментор, служител в съответната институция, който отговаря за него и задължително трябва да има образование, съответстващо на професионалното направление. Паралелно с това, студентът има академичен наставник – преподавател от университета, който го напътства и одобрява програмата за практика в рамките на тези 240 часа. Те могат да бъдат положени в период от 6 месеца, след които студентът получава стипендия от 480 лв. Менторите също получават минимално възнаграждение за това, че проследяват практическото обучение. 

Под Тепето

Екип на Под Тепето - Наистина Пловдив

Вашият коментар

Back to top button
Изпрати новина